BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Privatusis ir anoniminis naršymas internete

Privatusis ir anoniminis naršymas internete

Terminai „anoniminis“ ir „privatusis“ naršymas internete yra dažnai painiojami, nors reiškia skirtingus dalykus. Šios dvi sąvokos apima platų atsargumo priemonių ratą, kurių interneto naudotojai gali imtis, kad jų veikla nebūtų matoma ar sekama.

[[#ex]]

Privatusis naršymas

Naršant internete, naršyklės kaupia aplankytų svetainių istoriją, laikinus aplankytų svetainių failus, slapukus, atvertas bylas ir pan. Jei norite, kad ši informacija liktų konfidenciali, naudokite privačiojo naršymo režimą. Jį turi visos populiariausios interneto naršyklės. Privačiojo naršymo režimas pašalina visą interneto naršyklės sukauptą informaciją, kai tik jos langas yra uždaromas. Toliau pateikiamos instrukcijos, kaip įjungti privačiojo naršymo režimą:

Jei naudojatės „Mozila Firefox“ naršykle, spauskite simbolį , esantį dešiniajame viršutiniame naršyklės kampe ir pasirinkite nustatymą „Naujas privatusis langas“ (angl. New Private Window) arba paspauskite klavišų kombinaciją „Ctrl+Shift+P“.

Jei naudojatės „Google Chrome“, spauskite simbolį , esantį dešiniajame viršutiniame naršyklės kampe ir pasirinkite nustatymą „New incognito window“ arba paspauskite klavišų kombinaciją „Ctrl+Shift+N“.

Jei naudojatės „Internet Explorer“, spauskite simbolį , esantį dešiniajame viršutiniame naršyklės kampe, pasirinkite „Safety“ ir „InPrivate Browsing“ arba paspauskite klavišų kombinaciją „Ctrl+Shift+P“.

Šie nustatymai padės apsaugoti interneto naršymo istoriją nuo smalsių akių, bet neapsaugos, jei kas nors (pvz., interneto paslaugų teikėjas, darbdavys ar specialiosios tarnybos) norės jus sekti. Kiekvienas kompiuteris turi unikalų, tik jam priskirtą IP (angl. Internet Protocol) adresą, kuris leidžia susekti tikslią jo vietą*. Jei norite didesnio slaptumo ir nenorite, kad būtų nustatytas IP adresas, reikalingi papildomi būdai, padėsiantys paslėpti naršymą internete.


Anoniminis naršymas naudojantis tarpiniais serveriais

Vienas populiariausių ir paprasčiausių būdų paslėpti savo IP adresą internete yra tarpiniai serveriai (angl. proxy servers). Nemokami anoniminiai tarpiniai serveriai, pvz., Anonymouse.org ar kproxy.com, veikia kaip tarpininkai tarp jūsų ir jūsų aplankytų tinklalapių. Tad jūsų IP adresas lieka paslėptas nuo svetainių, kuriose lankotės, nes vietoje tiesioginio ryšio su interneto svetainėmis, susisiejate su tarpiniu serveriu, per kurį yra peradresuojamos visos jūsų užklausos.

Tačiau reikėtų nepamiršti, kad visi serveriai, taip pat ir tarpiniai, dažniausiai kaupia duomenis apie visus apsilankymus. Tarpiniai serveriai gali sekti jūsų siunčiamų duomenų srautą. Todėl naudodamiesi tokiu serveriu ir jungdamiesi prie asmeninių paskyrų, būtinai naudokite https protokolą, jei tik yra galimybė. Tarpinis serveris taip pat sulėtina naršymo internete spartą. Be to, rasti patikimą ir stabilų tarpinį serverį dažnai būna sudėtinga.


Anoniminis naršymas naudojantis TOR

TOR (angl. The Onion Router) – tai atvirojo kodo programinė įranga, sukurta tam, kad būtų galima anonimiškai naršyti internete. TOR veikia „Firefox“ naršyklės pagrindu ir leidžia naudotojui ją įjungti arba išjungti, priklausomai nuo to, kada reikia anonimiškumo.

Šios programos nereikia įdiegti. Ji gali būti paleista iš kompiuterio standžiojo disko ar iš nešiojamojo įrenginio, pvz., USB rakto. Daugiau apie TOR galite skaityti čia.

Tačiau TOR turi ir keletą trūkumų. Pirma, jūsų duomenys keliauja per keletą TOR tinklo mazgų, todėl kol pasiekiamas galutinis mazgas, ryšys gali būti gana lėtas. Nors siunčiami duomenys tarp mazgų yra užšifruojami, bet pirmajame ir paskutiniajame mazge jie nėra užšifruoti, todėl atsiranda srauto stebėjimo galimybė.


VPN

VPN (angl. Virtual Private Network) yra virtualusis privatusis tinklas. Visas duomenų srautas yra perduodamas per VPN serverį. Šis visą siunčiamą duomenų srautą užšifruoja. Taip apsaugoma, kad IP adresas nebūtų perduotas svetainėms, kuriose lankotės. VPN taip pat paslepia duomenis, kai naudojatės viešaisiais tinklais kavinėse ar oro uostuose. Skirtingai nuo nemokamų paslaugų, pvz., TOR tinklo, VPN gali būti mokamas. Tačiau mokama paslauga suteikia daug didesnį pralaidumą, todėl veikia sparčiai.

VPN suteikia patikimą būdą ne tik paslėpti IP adresą, bet ir apsaugoti savo duomenis bei tapatybę internete. VPN ‒ patikimesnė paslauga nei tarpiniai serveriai ir daugeliu atvejų spartesnė nei TOR. Pateikiame keletą VPN pavyzdžių: VyprVPN, expressvpn, Nordvpn.

[[#ex]]

*Įmonės, kurios turi daug kompiuterizuotų darbo vietų, dažniausiai naudoja tik vieną ar kelis išorinius IP adresus. Norint nustatyti vidiniame tinkle esančio kompiuterio vietą, reikia atlikti papildomus tyrimus.

Susiję straipsniai

Ką daryti praradus „Facebook“ paskyrą ?

Pateikiame instrukcijas, kokių veiksmų reikia imtis, jeigu kas nors sužinojo jūsų prisijungimo prie „Facebook“ duomenis ir užvaldė paskyrą.

Po jūsų pranešimų - tyrimai ir suėmimai

Kiekvienas anoniminis pranešimas gali būti ypač naudingas. Interneto karštosios linijos, INHOPE narės, turi daugybę sėkmės istorijų, kuriose...

Kalbėkite už tuos, kurie negali

Dažnai, kai matome vaizdus internete, užmirštame žmones, kurie rodomi šiuose vaizduose. Gal būt tai nėra svarbu, jei tai tik jūsų draugo atostogų...