Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Kaip šnipinėjimo programos patenka į kompiuterį?

*spausdinti*

Šnipinėjimui skirta programinė įranga į kompiuterio sistemą gali patekti kaip ir bet kokia kita kenkėjiška programinė įranga, tačiau pagrindinis išskirtinumas yra tas, kad kartais šnipinėjimo funkciją turinčią programą įdiegia pats naudotojas, laikantis diegiamą programą nekenkėjiška.

 

Pagrindiniai šnipinėjimo programų patekimo į sistemą keliai:

 

Atsitiktinis atsisiuntimas – kai kada interneto puslapis ar iš jo iššokantis langas (pop-up) siūlo parsisiųsti ar įdiegti kenkėjišką programinę įrangą. Naudotojui yra parodomas standartinis naršyklės pranešimas, klausiantis, ar sutinkate įdiegti šią programą. Retesniais atvejais šnipinėjimo programa gali būti įdiegta nepastebėta, naudojantis naršyklės ar kitų komponentų pažeidžiamumu.

 

Kartu su kita programine įranga – kai kurios programos gali įdiegti šnipinėjimui skirtą programinę įrangą standartinės diegimo procedūros metu: jeigu naudotojas įdėmiai neperskaito diegiamų komponentų sąrašo, jis gali nepastebėti, jog be norimos programos siūloma įdiegti „ne itin naudingą priedą“. Tokių atvejų pasitaiko bylų apsikeitimo programose ar kitų programų „nemokamose“ versijose.

 

Naršyklių įskiepiai ar priedai – naršyklių priedai ar įskiepiai (plugins), pavyzdžiui, papildomos įrankių juostos, papildomi paieškos langeliai ar animuoti draugai, ne visuomet būna naudingi ir reikalingi. Neretai tokie priedai išvis neatlieka jokios funkcijos, išskyrus duomenų rinkimą, ir papildomai nukreipia naudotojo naršyklės srautą į kitus tinklalapius, nei naudotojas tikisi.

 

Netikros antivirusinės programos – viena iš naujesnių kenkėjiškos bei šnipinėjimo programinės įrangos tendencijų yra jos maskavimas antivirusinės programos pavidalu. Šios netikros antivirusinės programos ne tik papildomai užkrečia kompiuterio sistemą, bet ir nuolatos vaizduoja iššokančius langus ar pranešimus, siūlančius įsigyti „pilną versiją“. Daugiau pavyzdžių čia.

 

Požymiai, parodantys, kad jūsų kompiuteryje gali būti šnipinėjimo programa:

  • reguliariai pasirodantys iššokantys langai (pop-up) net ir tuo atveju, kai naršyklė neaktyvi;
  • naršyklė turi papildomų įrankių juostų ar komponentų, kurių specialiai nediegėte;
  • sulėtėjęs kompiuterio ar interneto veikimas, pavyzdžiui, viena naršyklė dirba įprastai, o kita labai lėtai;
  • pasikeitę naršyklės nustatymai, pradinis puslapis ar paieškos variklis ir jų negalima sugrąžinti į pradinę būseną.

 

Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti