BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Slaptažodžiai

Slaptažodžiai

Patarimai renkantis slaptažodį

Saugaus ir kriptografine prasme stipraus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Žemiau pateikiami patarimai kaip sugalvoti saugų slaptažodį.

Ko reikėtų vengti

  • Nesirinkite slaptažodžio, skelbiamo viešai ar pavyzdžio pavidalu. Pvz. „slaptazodis“, „password“ ar „examplepassword“.
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį naudojate jau daugelį metų.
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį žino tretieji asmenys (pvz. stebėję kaip jūs jį įvedate)
  • Nenaudokite slaptažodžio, susidedančio iš asmeninės informacijos (vardai, gimtadieniai ar datos, lengvai susiejamos su jumis)
  • Nenaudokite klaviatūros šablonų (pvz. „qwerty“, „wasd“, „zxcvb“) ar nuoseklių skaičių (pvz. „12345“, „09876“)
  • Neatskleiskite savo slaptažodžių kitiems bei neįvedinėkite jų kažkam stebint.
  • Nesiųskite slaptažodžių el. paštu ar nesakykite jų girdint kitiems.

Bendri patarimai

  • Naudokite skirtingus unikalius slaptažodžius, skirtinguose interneto resursuose. Identiško slaptažodžio naudojimas keliuose interneto resursuose reiškia tai, jog įsilaužėliai gavę jūsų slaptažodį pvz. iš diskusijų forumo, galės jį panaudoti prisijungimui ir prie jūsų elektroninio pašto ar socialinio tinklo paskyros.
  • Tinkamai saugokite savo slaptažodžius – jeigu juos užsirašote, tuomet šalia nerašykite kam jie skirti, arba užsirašykite slaptažodžius nepilnai.

Reikalavimai slaptažodžiui

Greitėjant kompiuteriams ir augant skaičiavimo pajėgumams, slaptažodžio ilgis lemia labai daug. Trumpiausias slaptažodis turėtų prasidėti nuo 10 simbolių. Slaptažodis turėtų būti ne tik ganėtinai ilgas, bet ir sudėtingas. Idealiu atveju šis turėtų susidėti iš mažųjų, didžiųjų raidžių, skaičių bei specialiųjų simbolių. Pavyzdys: 1d34_lu!)1saH. Toks slaptažodis galėtų būti laikomas ganėtinai kompleksišku, tačiau šis yra sunkiai įsimenamas. Siekiant saugumo kartais tenka aukoti paprastumą, tačiau kartais galima pasinaudoti ir kompromisiniu variantu – naudoti keletą atsitiktine tvarka pasirinktų žodžių bei skaičių ir simbolių kombinacijas taip sukuriant ne tiek sudėtingą, bet gana ilgą slaptažodį, pavyzdžiui: arklyssesiolikaELEVENpapildooomas_8346A. Šiuo atveju šis susideda iš žodyne esančių žodžių (kas paprastai yra nerekomenduojama, kadangi pvz. „arklys15_“ būtų labai lengvai parenkamas slaptažodis), tačiau siūlomas pavyzdys yra sudėtas iš keliuose žodynuose esančių žodžių, spec. simbolių, didžiųjų raidžių bei žodyne nesančių žodžių („papildooomas“), be to, šis sakinys neturi logikos, kas yra gerai saugumo prasme. Pasitikrinti slaptažodžio stiprumą galite čia.

Susiję straipsniai

Slaptažodžiai ir jų saugojimas

Saugaus ir kriptografine prasme stipraus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Pateikiame...

Kaip sukurti saugų slaptažodį?

Saugaus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Kaip sukurti saugų slaptažodį, žiūrėkite...

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

Naršydami internete galite rasti ne tik naudingos informacijos, bet ir susidurti su žalingu arba neteisėtu turiniu. Labai svarbu šį turinį...