BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Greitoji pagalba apkrėstam kompiuteriui

Greitoji pagalba apkrėstam kompiuteriui

Kartais kenkėjiška programinė įranga giliai įsitvirtina kompiuterio operacinėje sistemoje ir neleidžia antivirusiniams sprendimams tinkamai pašalinti grėsmių. Dažniausias scenarijus: kompiuteryje nebuvo naudojama antivirusinė apsauga, naudotojas paleido kenkėjišką programą, pastebėjo sulėtėjusį kompiuterio veikimą ir tada įdiegė antivirusinę programą į jau užkrėstą kompiuterį. Natūralu, jog kenkėjiškos programinės įrangos kūrėjai suinteresuoti, kad jų „produktas“ išliktų užkrėstoje sistemoje kuo ilgiau, todėl naudojami įvairūs sudėtingi įsitvirtinimo sistemoje mechanizmai, pavyzdžiui, „rootkit“ įrankiai, veikiantys sistemos tvarkyklių lygmenyje.

Vienintelis išsigelbėjimo sprendimas šioje situacijoje gali būti gelbėjimo disko įkėlimas apeinant pagrindinę operacinę sistemą. Galima prijungti užkrėsto kompiuterio standujį diską prie kito kompiuterio ir atlikti antivirusinį skenavimą jame, tačiau tokiu atveju išlieka rizika, jog neteisingai elgiantis, kenkėjiška programinė įranga išplis ir jame.

Todėl rekomenduojama atlikti skenavimus naudojant antivirusinių programų gamintojų „gelbėjimo“ diskus. Procedūra nėra sudėtinga.

[[#ex]]

Atsisiųskite gelbėjimo disko atvaizdą

Atsisiųskite gelbėjimo disko atvaizdą – atsisiųskite kompaktinio disko (.ISO) atvaizdą iš norimo gamintojo puslapio ir jį įrašykite į kompaktinio disko laikmeną. Įrašyti „Windows 7“ aplinkoje galima nuspaudus dešinįjį pelės klavišą ties .iso byla ir iš kontekstinio meniu pasirenkant „Burn disc image“ punktą. Šie veiksmai turi būti atliekami neužkrėstame kompiuteryje.


Nustatykite užkrėstą kompiuterį įkėlimui iš kompaktinio disko

Nustatykite užkrėstą kompiuterį įkėlimui iš kompaktinio disko – šis nustatymas atliekamas tik įjungus arba perkrovus kompiuterį, kol nepasirodė „Windows“ logotipas. Tai padaryti galima dviem būdais:

  1. Pakeisti „Boot Menu“ nustatymus. Perkraunant arba įjungiant kompiuterį, trumpam turėtų atsirasti užrašas „press F2 to run setup“, „press the F2 key for startup menu” arba „F2 = setup“ ir pan. Pasirodžius užrašui, dažniausiai reikia spausti F12 arba „Esc“ mygtukus. Pasirodžiusiame meniu reikia nustatyti, kad programa startuotų iš kompaktinio disko.
  2. Pakeisti kompiuterio BIOS sistemos nustatymus. Perkraunant arba įjungiant kompiuterį, trumpam turėtų atsirasti užrašas „press F2 to run setup“, „press the F2 key for startup menu” arba „F2 = setup“ ir pan. Priklausomai nuo kompiuterio, vietoje F2 gali reikėti spausti kitą mygtuką, pvz., „Delete“ arba F10. Tai reikia padaryti dar prieš ekrane atsirandant „Windows“ logotipui. Užsikrovus BIOS, spaudžiant klaviatūros rodykles eiti BOOT --> „BOOT device priority“ ir nustatyti, kad pirmoje vietoje būtų CD-ROM, kaip parodyta žemiau pateiktame paveikslėlyje.

Procesas priklauso nuo pagrindinės plokštės gamintojo, todėl pasitikrinkite, kaip paleisti įkėlimo įrenginį, atitinkamo gamintojo dokumentacijoje. Daugiau informacijos, kaip nustatyti kompiuterį įkėlimui iš kompaktinio disko skirtingiems kompiuterių modeliams, rasite čia.


Prijunkite interneto kabelį

Prijunkite interneto kabelį – kadangi gelbėjimo diskas mėgins atnaujinti jame esančios antivirusines programos duomenų bazes, kad būtų aptiktos naujausios grėsmes, bus reikalingas interneto ryšys. Deja, ne visuomet galima pasinaudoti belaidžio ryšio prieiga, todėl patikimiausia kompiuterį prijungti kabeliu. Tinkle, kuriame atliekate procedūrą, turėtų veikti DHCP nustatymų paskirstymas.


Įdėkite kompaktinį diską į užkrėstą kompiuterį ir jį paleiskite

Svarbu suvokti, jog kenkėjiška programinė įranga gali būti stipriai įsitvirtinusi užkrėstoje sistemoje, todėl, ją pašalinus, kompiuterio operacinė sistema gali ir neužsikrauti! Bet kuriuo atveju, po skenavimo, net ir pašalinus grėsmes, rekomenduojama iš naujo įdiegti operacinę sistemą.

[[#ex]]

Skenavimo programos

Pavadinimas Atsisiuntimo nuoroda
„Avira Rescue System“ www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-rescue-system
„AVG Rescue CD“ https://www.avg.com/en-ww/download.prd-arl.
„Dr.WEB LiveCD“ www.freedrweb.com/livecd/?lng=en

Skenavimo procesų pavyzdžiai

[[#ex]]

Kompiuterio disko skenavimas naudojant „AVIRA  Rescue System“

Prasidėjus įkrovai iš kompaktinio disko, pasirodo „Avira“ įkrovos langas:

Nuspauskite „Enter“ įkrovai pradėti arba palaukite kol ji bus pradėta automatiškai:

Sėkmingai pasibaigus įkrovos procesui, pasirodys pagrindinis „Avira“ langas:

Norėdami atnaujinti antiviruso duomenų bazes, pasirinkite „Update“ skiltį:

Programai atsinaujinus, pereikite į „Configuration“ skiltį:

Šioje skiltyje svarbu atkreipti dėmesį į veiksmus atliekamus su aptikta kenkėjiška programine įranga. Pagal nutylėjimą yra pažymėtas „Rename file if repair is not possible“ – aptikusi kenkėjišką programinę įrangą ir jei neįmanoma ištaisyti užkrėsto failo, antivirusinė sistema jį pervadins. Jeigu nuspręsite jog to užtenka, turėkite mintyje tai, kad pakartotinio skenavimo metu programa vis tiek aptiks pervadintus failus, todėl geriau pažymėti „Remove file if repair is not possible“ tam, kad aptikti kenkėjiški failai būtų pašalinti. Taip pat galima pažymėti papildomas grėsmių kategorijas. Šis grėsmių kategorijų sąrašas kiek klaidinantis, kadangi gali susidaryti įspūdis, jog bus ieškoma tik pažymėtų tipų kenkėjiškos programinės įrangos, tačiau taip nėra ir antivirusinė sistema ieškos visos kenkėjiškos programinės įrangos + pažymėtų kategorijų išplėstinių grėsmių bylų.

Pereikite į „Virus scanner“ meniu ir paspauskte „Start scanner“ skenavimui pradėti.

Pasibaigus skenavimui, bus parodytas skenavimo rezultatas:

Iš pavyzdžio matome, jog buvo aptikta 100 užkrėstų bylų, visos jos buvo pašalintos. Norėdami įsitikinti, paleidžiame skenavimą iš naujo:

Antivirusas neaptiko grėsmių, todėl galime baigti darbą su sistema pasirinkę mygtuką „Shut down“.


Kompiuterio disko skenavimas naudojant „Dr. WEB LiveCD“

Prasidėjus įkrovai iš kompaktinio disko, pasirodo „Dr. WEB“ įkrovos langas:

Įkrova prasideda automatiškai arba nuspaudus „Enter“:

Jei įkrovos procesas pasibaigia sėkmingai, pasirodo pagrindinis programinio paketo langas:

Nuspauskite „Updater“ skyriaus mygtuką „Update“ tam, kad būtų atnaujintos antiviruso duomenų bazės. Programa informuos apie sėkmingą atnaujinimą, tuomet pasirinkite „Switch to“ mygtuką ties „Scanner“ funkcionalumu:

Šiame lange galite pasirinkti kokį kompiuterio diską ar direktoriją skenuoti. Šiame pavyzdyje pasirinktas „C:“ disko „Full scan“ režimas. Nuspaudus „Begin the scan“ mygtuką, prasidės skenavimo procesas.

Skenavimo proceso metu programa informuoja apie aptiktas grėsmes:

Pasibaigus skenavimui ir antivirusui aptikus grėsmių, visas jas sąraše reikia pažymėti (pelės ar klaviatūros pagalba) bei nuspausti mygtuką „Cure“.

Programa praneš apie grėsmių išgydymą, pašalinimą ar perkėlimą į karantiną. Pašalinus grėsmes, atlikite pakartotinį skenavimą, šiame pavyzdyje, pakartotinis skenavimas pavyko, taigi, aptikta kenkėjiška programinė įranga buvo pašalinta.

[[#ex]]

Susiję straipsniai

Kenkėjiškos programinės įrangos prevencija

Šiuolaikinė kenkėjiška programinė įranga siekia įsitvirtinti kuo giliau kompiuterio operacinės sistemos viduje, todėl užsikrėtus nevisuomet pavyks...

Kaip šnipinėjimo programos patenka į kompiuterį?

Šnipinėjimui skirta programinė įranga į kompiuterio sistemą gali patekti kaip ir bet kokia kita kenkėjiška programinė įranga, tačiau pagrindinis...

Kompiuterio saugumo nustatymai

Operacinėje sistemoje „Windows 7“ egzistuoja ne vienas saugumo mechanizmas, todėl siekiant maksimaliai sustiprinti kompiuterio apsaugą, reikia...