Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Socialinių tinklų saugumas

*spausdinti*

Socialiniai tinklai yra patogus ir labai populiarus būdas dalintis informacija bei bendrauti su pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis, tačiau be akivaizdžios naudos, socialinių tinklų naudojimas gali sukelti tam tikrų problemų. Siekdami informuoti vartotojus pateikiame patarimus naudojantiems socialinius tinklus.

 

Kontroliuokite viešinamą informaciją – viešinant ar talpinant informaciją apie save socialiniame tinkle reikia suprasti, jog informacija patalpinta į socialinį tinklą tampa daugiau ar mažiau prieinama praktiškai visiems. Populiariausiuose tinkluose yra galimybė reguliuoti kam talpinama informacija yra pasiekiama – visiems, tik asmenims esantiems jūsų draugų sąrašuose ir kt. Tačiau ar tikrai visi asmenys esantys jūsų socialinio tinklo draugai iš tiesų yra tie asmenys, kuriais dedasi? Galbūt turite įsitraukę į kontaktus ir visiškai nepažįstamų ar galbūt realiai neegzistuojančių asmenų?

 

Neviešinkite „nepatogios“ informacijos – galbūt dalyvavote vakarėlyje ir buvote nufotografuotas „nepatogioje“ padėtyje, galbūt buvote pričiuptas gražios merginos glėbyje – priežasčių ir situacijų gali būti daug, tačiau kai kuriais dalykais dalintis nėra būtina. Svarbu atsiminti – tai kas patenka į internetą, lieka internete. Skaitmeninė informacija nėra lygi įprastai: ji gali būti kopijuojama ar platinama įspūdingais greičiais. Dažnas pavyzdys – įvairūs „Youtube“ vaizdeliai, kuriuose gali būti nepriimtino turinio – užfiksuota nusikalstama veika, neatsakingas vairavimas ar mobiliuoju telefonu užfiksuotos nuogybės. Neretai tokios medžiagos autoriai ją įkelia norėdami pasidalinti su draugais, tačiau draugai pasidalina su savo draugais ir grandinė greitais tempais ilgėja – vaizdelio autoriui suvokus savo klaidą, jis gali mėginti pašalinti įkeltą medžiagą, tačiau internautai jau būna pasidarę medžiagos kopiją ir ima ją platinti toliau.

 

Pasitikrinkite ką internetas žino apie jus – periodiškai dėl įdomumo ir naudos verta pasitikrinti ką internetas apie jus „žino“. Tai nėra sudėtinga, tiesiog paieškokite savo vardo, pavardės ar slapyvardžio populiarioje paieškos sistemoje ir įvertinkite rezultatus su mintimi, jog kiekvienas ieškantis apie jus informacijos, matys lygiai tokius pačius rezultatus. Neretai įvairios organizacijos (pvz. mokymo, valstybės įstaigos) įkelia asmens duomenis į viešąją erdvę dėl patogumo t.y. mokymo įstaigos gali skelbti grupių sąrašus su tvarkaraščiais ar panašiai. Todėl, bet kas susipažinęs su informacija apie jus gali ją panaudoti saviems tikslams: pavyzdžiui, el. pašto dėžutės slaptažodžio priminimo formoje nurodėte slaptą klausimą „Kokį universitetą aš baigiau?“. Įsilaužėlis paieškojęs informacijos internete, tikėtina, ras atsakymą ir gaus priėjimą prie jūsų el. pašto.

 

Nespauskite įtartinų nuorodų – įsilaužėliai platina nuorodas į kenkėjiškus tinklalapius naudodami ir socialinius tinklus. Pavyzdžiui, jūsų socialinio tinklo draugo kompiuteris buvo užkrėstas kenkėjiška programine įranga. Kenkėjiška programinė įranga gali pasinaudoti jūsų draugo socialinio tinklo paskyra tam, kad plisti toliau – t.y. paskelbti žinutę draugo vardu su nuoroda, kurią „verta pamatyti“. Kitas kenkėjiškos programinės įrangos plitimo kelias socialiniuose tinkluose yra įvairių apgaulingų funkcijų siūlymas – „paspauskite šią nuorodą ir matykite kas peržiūrėjo jūsų profilį“, „paspauskite šią nuorodą ir pamatykite paslėptas draugų nuotraukas“ ir t.t.

 

Susireguliuokite socialinio tinklo nustatymus – kiekvienas socialinis tinklas siūlo įvairius profilio nustatymus, apibrėžiančius kas ir kokia apimtimi gali matyti jūsų viešinamą informaciją. Papildomai, esant tokiai galimybei, naudokite saugų SSL ryšį socialiniam tinklui pasiekti. Be to, nepamirškite atsijungti nuo savo paskyros ja pasinaudoję svetimame ar viešame kompiuteryje, o dar geriau ja naudotis tik savo kontroliuojamame kompiuteryje bei tinkle.

 

Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti