Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Naujienų peržiūra

*spausdinti*

Paskelbti internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimo rezultatai

2016 metais gegužės – birželio mėnesiais Švietimo informacinių technologijų centro užsakymu UAB „Spinter tyrimai“ atliko tėvų auginančių 5–18 m. vaikus ir paauglių nuo 14 iki 18 metų viešą reprezentatyvią apklausą.

Kiekybinio internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimo tikslas — įvertinti Saugesnio interneto centro paslaugų matomumą ir įtaką visuomenei. Gauta informacija padėjo nustatyti respondentų susidūrimo su informacijos saugumo pažeidimais atvejus ir patirtą žalą, įvertinti interneto keliamas grėsmes vaikams ir atlikti 2015 m. sausį – 2016 m. birželį vykdyto Saugesnio interneto projekto vertinimą.

Tyrimo grupę sudarė 1 614 respondentų: 803 paaugliai ir jaunimo atstovai (14–18 metų amžiaus) ir 811 suaugusiųjų.

Gautų rezultatų duomenimis, respondentams vis didesnį rūpestį kelia interneto keliamos grėsmės. 82 procentai suaugusiųjų tvirtino, kad internetas kelią pavojų ir grėsmę. Paaugliai yra susirūpinę mažiau – 59 procentai. Nepaisant to, lyginant su 2014 m. atlikto tyrimo duomenimis, tėvų vykdoma vaikų veiklos internete kontrolė sumažėjo nuo 77 iki 71 procento. Kalbant apie tokias grėsmes, kaip kibernetinės patyčios, žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija, ir lyginant šiuos skaičius su ankstesniais metais, dabar suaugę respondentai dažniau susiduria su problemomis: žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija – 83 %, sekstingas – 72 %, kibernetinės patyčios – 64 %, asmeninės informacijos paskelbimas – 67 %. Kita vertus, jaunuoliai tvirtina, kad jie rečiau susiduria su tomis pačiomis grėsmėmis: žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija – 33 %, sekstingas – 14 %, kibernetinės patyčios – 25 %, asmeninės informacijos paskelbimas – 9 %.

Daugelis tėvų ir globėjų pripažįsta, kad jiems vis dar trūksta žinių kaip mokyti vaikus saugiai naudotis internetu. Skirtingai nuo suaugusiųjų, 81 % vaikų tvirtina, kad jie žino kaip saugiai naudotis internetu. Kita vertus, nepaisant to, kad jaunimui tenka dažniau susidurti su saugumo pažeidimais, jie tvirtina, kad nepatiria daugiau žalos negu suaugusieji.

Viena didžiausių interneto keliamų problemų yra saugumo pažeidimai, kurių dažniausias yra kompiuterių virusai (suaugusieji – 72 %, paaugliai – 82 %) bei nepageidaujami elektroniniai laiškai (suaugusieji – 68 %, paaugliai – 63 %). Didesnė tikimybė, kad dėl įvairiausių saugumo pažeidimų vaikai nukenčia labiau negu suaugusieji.

Norint išvengti įvairiausių grėsmių, labai svarbu užtikrinti bendravimą tarp tėvų ir vaikų. Pasak paauglių respondentų, tėvai deda mažiau pastangų pokalbiui su savo vaikais apie interneto keliamus pavojus: 56 % – lyginant su 48 % 2014 m. – tėvų kalba su savo vaikais.

Statistiniai duomenys rodo, kad pagalbos linijos „Vaikų linija“ žinomumas auga kiekvienais metais ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp paauglių. Nuo „Vaikų linijos“ neatsilieka ir Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos interneto karštoji linija www.draugiskasinternetas.lt/lt/main/report#menu. Abiejų šių paslaugų populiarėjimas rodo, kad vis daugiau ir daugiau žmonių visos šalies mastu nerimauja dėl interneto keliamų grėsmių. Dauguma tėvų respondentų tvirtina, kad būtina mokyti vaikus kaip saugiai naudotis internetu. 61 % tėvų mano, kad taip pat yra labai svarbu šviesti vaikus patiems, 32 % tvirtina, kad tai yra būtina ir kad jaunuoliai turėtų būti mokomi mokykloje ir tik 2 % mano, kad vaikai viską apie interneto keliamas grėsmes gali sužinoti patys. Šie skaičiai ir yra priežastis, dėl kurios tokio tipo projektai ir turėtų būti kuriami plačiau, kad kiekvienas asmuo žinotų visas grėsmes, pavojus bei būdus kaip išvengti internetu platinamos nepageidaujamo turinio informacijos.

Šio ir kitų tyrimų ataskaitas galima rasti svetainėje: www.draugiskasinternetas.lt/lt/main/program/tyrimai

Informacija atnaujinta 2016-07-27 00:00
<< Atgal

Reikia administratoriaus patvirtinimo

{{msg}}

Komentarai ({{ (comments.list | filter:count).length }})

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd hh:mm:ss'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}
Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti