Būk saugus elektroninėje erdvėje!

„Live” OS ir privatumas

*spausdinti*

„Live“ OS – tai operacinės sistemos veikimo būdas, kai jos nereikia diegti į kietąjį diską. Tokios OS variantai pagal laikmenos tipą:

  • įkraunama iš kompaktinio arba DVD disko;
  • įkraunama iš USB laikmenos (atmintuko, atminties kortelės arba išorinio kietojo disko).

 

Svarbu paminėti, jog „live“ OS galima naudoti taip, kad ji nekeistų kompiuterio kietajame diske jau esančios kitos operacinės sistemos ir sukurtų failų. „Live“ OS galima naudoti kompiuteriuose, kuriuose nėra kietojo disko (savaime suprantama, kompiuteryje turi būti arba CD/DVD diskasukis, arba USB lizdas). „Live“ OS paleidžiama kiek lėčiau nei kietajame diske esanti OS, tačiau reikia turėti omenyje, kad diegimas į kietąjį diską trunka bent 20 min., o „live“ OS paleidžiama per 1-3 minutes.

 

Pagrindiniai „live“ OS naudojimo būdai:

  • kompiuterio aparatinės įrangos diagnostika arba testavimas;
  • specializuotų darbų vykdymas (pvz., kietojo disko atvaizdo kūrimas su „Clonezilla“ (žr. clonezilla.org), norint greitai įdiegti paruoštą naudojimui operacinę sistemą į keliolika vienodų kompiuterių);
  • duomenų atkūrimas (pvz., naudojant „SystemRescueCD“);
  • kompiuterio tikrinimas antivirusine programa (žr. https://esaugumas.lt/lt/kompiuteriu-virusai/disko-skenavimas-f-secure-rescue-cd/329);
  • „live“ OS teikiamos grafinės vartotojo aplinkos išbandymas (jei patinka, vėliau galima įdiegti į kietąjį diską);
  • privatumo saugojimas.

 

Jei svetimo kompiuterio savininkas leidžia tai daryti, su savim atsineštos laikmenos su „live“ OS naudojimas yra geras būdas pasirūpinti savo saugumu. Tuomet jums nereikės bijoti nei klaviatūros klavišų paspaudimus fiksuojančių programėlių (angl. keyloggers), nei vaizdą ekrane fiksuojančių programėlių. Naudodami iš atmintuko įkraunamą „live“ OS, bendru atveju jūs galite išsaugoti sukurtus failus atmintuke. Taip pat galima įkrauti „live“ OS iš kompaktinio disko, o sukurtą informaciją įrašyti į atmintuką.

Visos labiausiai paplitusios „Linux“ OS atmainos turi galimybę veikti „live“ būdu (pvz., „Linux Mint“, „Ubuntu“, „Debian“ ir t.t.). „Windows“ OS irgi gali veikti „live“ režimu, bet jis dažniausiai naudojamas diagnostikai. Žinomiausia „live“ OS yra „Knoppix“ (žr. knoppix.net), kurios pirma versija pasirodė dar 2000 m. rugsėjį.

Prieš naudojant reikia turėti omenyje, kad:

  • BIOS aplinkoje reikia nustatyti kompiuterio krovimąsi iš optinio disko įrenginio arba iš USB laikmenos;
  • yra nedidelė tikimybė, jog „live“ OS konkrečiame kompiuteryje neveiks (dėl aparatinės ir programinės įrangos nesuderinamumo).

 

1 pav. „Knoppix“ OS

Užduokite mums klausimą

Dienos klausimas

Kiek skirtingų slaptažodžių naudojate prisijungimui prie įvairių el. paslaugų?
Rezultatai

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti